Jak tedy kouřit doutníky?
Doutníky si vychutnávejte po dobrém jídle se sklenkou vhodného nápoje. Doutníky naopak nekuřte, jste-li hladoví či nemocní. Po zapálení nechte doutník asi 45 vteřin odpočinout, aby mohl zchladnout a vyrovnat hoření. Teprve poté ho můžete začít vychutnávat.
Doutníky “nešlukujte”
Doutníky se nešlukují! Kouř se pouze chvíli podrží v ústech a poté vyfoukne ven. Pro větší požitek můžete část kouře vyfouknout nosem, část ústy. Z doutníku potahujte přibližně každých 45 vteřin zlehka a krátce. Časté či prudké potahování doutník přehřívá, zapařuje a ničí jeho chuť. Doutník pak chutná trpce.
Jak je to s popelem?
Popel pomáhá ochlazovat kouř. Než ho odklepnete, nechejte ho uzrát co nejdelší. Kvalitní doutníky produkují tuhý, šedobílý popel, který drží přibližně 2 ? 3 cm. Vločkovitý popel je znakem nekvalitního kuřiva. Při odklepávání popelu nejprve z doutníku potáhněte, poté asi 5 vteřin počkejte a následně popel lehce otřete o popelník či jej zlehka odklepněte. Pokud popel neodpadne, není k tomu ještě zralý.
Nerovnoměrné hoření
Začne-li doutník hořet nerovnoměrně, otočte ho pomaleji hořící stranou dolů, kde je více kyslíku. Hoření by se mělo po chvíli vyrovnat. Pokud to nepomůže, opatrně podržte nehořící část doutníku nad plamenCoem, dokud se nezapálí. Pamatujte, že se doutník nesmí plamene dotknout!
Co dělat když doutník zhasne?
Pokud vám doutník zhasne, odklepněte z něj všechen popel, profoukněte, abyste ho zbavili zatuchlého kouře a znovu zapalte. Znovu zapalujte doutník jen v případě, že ještě zcela nevychladnul. Vyhaslý doutník ponechaný několik hodin nezapálený, bude po opětovném přivedení k životu chutnat mizerně.
Doutníky se obvykle kouří do dvou třetin. Poslední třetina slouží jako filtr a rezervoár kondenzátu z kouření. Doutník přesto odložte vždy, přestane-li vám chutnat. Jakmile jste doutník dokouřili, odložte ho do popelníku a nechte vyhasnout. Kdybyste doutník zamáčkli jako cigaretu, začal by nepříjemně páchnout.